4 t/m 21 november 2006
Panopticum, kijken over grenzen van tijd en ruimte

Van 4 t/m 21 november exposeert Bill Bogaarts schilderijen bij de Haagse Kunstkring. Zijn tentoonstelling kreeg de titel Panopticum, kijken over grenzen van tijd en ruimte. Kijkspel, tentoonstelling van wassenbeelden is een van de betekenissen van panopticum. Het heeft alles te maken met het alziend oog. In de achttiende eeuw werd zelfs een Panopticum ontworpen, een cirkelvormig gebouw waarin men de gevangenen vanuit het midden perfect in de gaten kon houden. De toezichthouder was onzichtbaar, maar kon zelf wel alles zien.
Ook schilder Bill Bogaarts laat zijn blik voortdurend rondgaan van binnen naar buiten en van achteren en naar voren. Hij schuift met figuren en tijdperken, hij combineert verhalen en motieven uit het verleden en het heden. Die aanpak levert bijzondere taferelen op.

Op één schilderij zien we Einstein en Darwin gemoedelijk verenigd in een ouderwetse kamer met schemerlamp en wijnglazen. Einstein trekt aan zijn pijp, waaruit paddestoelvormige rook opstijgt en Darwin streelt de kop van zijn leguaan. De heren voeren geen discussie, maar zijn ieder in gepeins verzonken. Bogaarts noemt het tweetal "de nieuwe goden" in tegenstelling tot een ander schilderij waarop hij de oude goden van de wereldreligies naast elkaar heeft gezet.
Bogaarts put ook inspiratie uit bijbelverhalen die hij vervormt en manipuleert. Soms uitdagend, dikwijls humoristisch en soms diepzinnig, roert hij daarbij de grote thema's van onze tijd aan. Fanatisme, spilzucht, uitspattingen, oorlog en verderf, maar ook verzoening komen aan de orde.

Zijn manier van schilderen en soms donkere palet doen denken aan de oude meesters, maar toespelingen op de actualiteit weerspreken dat idee. De terugkeer van de verloren zoon wordt het beeld van een joodse man die omhelsd wordt door een Arabier. En de vrouw van Potifar ligt wellustig als een pornomodel met haar benen wijd.
Maar liefst vier maal schilderde Bogaarts Adam en Eva, telkens in een andere sfeer en vanuit een ander standpunt, heel precies, of juist met losse toets, heel alledaags als gewone mensen die gaan kamperen.
Niet alle werken zijn duidelijk of gemakkelijk te begrijpen. Bogaarts' panopticum roept vooral vragen op. En verder verwondering vanwege de bonte combinaties en intrigerende beelden die de kijker niet snel zullen loslaten.

Bill Bogaarts (Voorburg, 1948) schildert figuratief. Hij studeerde aan de Koninklijke Academie van Den Haag. Sinds 1973 exposeert hij regelmatig in de Haagse Kunstkring. Daarbuiten was zijn werk o.a. te zien in Kunsthal Rotterdam, Gemeentemuseum Prinsenhof Delft, bij Stroom en het Perscentrum Nieuwspoort in Den Haag.